Čo prináša kempovanie?

Hľadanie ciest bližšieho spojenia s prírodou je prirodzenou reakciou človeka na život v zaneprázdnenom svete, rušných mestách a rutine každodenných povinností, kedy nemá čas spomaliť, byť sám so sebou a vnímať to najnákladnejšie a najpodstatnejšie okolo neho. Kempovanie je jedna z ciest duševného oddychu.

Čo prináša kempovanie?

Pre mnohých predstavuje životný štýl či hodnotový postoj. Čím hektickejšie a rýchlejšie svet napreduje, tým bližší a intenzívnejší kontakt s prírodou človek vyhľadáva. Mnohí turisti dnes v rámci cestovania krajinou namiesto pohodlia v moderných a plne vybavených ubytovacích zariadeniach volia alternatívnejší a zážitkovejší spôsob prebývania akým je kempovanie. Umožňuje vychutnať si pobyt v prírode z úplne inej perspektívy. Mód prežitia v „bojovejších“ podmienkach, ktoré kempovanie so sebou prirodzene prináša, otvára množstvo základných otázok od toho, na akom mieste je možné zastať a prespať až po to, aké potravinové zásoby a nástroje na ich prípravu si vziať, v prípade, že cestujete lowcostovo ( nízkonakladovo) a zámerne sa vyhýbate stravovaniu v  reštauráciách.

V čom má kempovanie svoje čaro?

  • Sloboda pohybu, ako jeden z najväčších benefitov kempovania so sebou prináša nielen zodpovednosť za ochranu prírody, ale aj vôľu vzdať sa komfortu. Práve oslobodenie od každodenného preluxusu nám prináša luxusný pocit vďačnosti.

  • Kempovanie sa nám častokrát spája s nepríjemným spaním v stane, počas dažďa zvlášť. Zapožičaním malého obytného prívesu viete stanovanie premeniť na radostnú noc aj počas dažďovej noci. Na príjemnú prežitú noc v prírode budete spomínať ešte dlho.
  • Jednou z osobných výziev prečo kempovania je odpútanie sa od technológii a sociálnych sietí. Kontakt s prírodou a hlavne kontakt so sebou nám prináša iné poznanie, poznanie samého seba a nie poznanie a hodnotenie iných ľudí.
  • Kempovanie s rodinou nám prináša oživenie našich rodinných vzťahov, od všetkých rušivých vplyvov doma.
  • Pri kempovaní vieme odovzdať skúsenosti mladším generáciám, ako založiť oheň, postaviť stan či opiecť si slaninku na ohni.
kempovanie

Kde môžeme kempovať?

Kempovať sa totiž dá nielen v oficiálnych kempoch, ktoré sú vybavené verejnými toaletami a sprchami, ale kdekoľvek aj na odľahlejších miestach v divokej prírode a na málo navštevovaných miestach, hlboko v lese či pri odľahlom jazere, kde takéto zariadenia prirodzene chýbajú. Pre tých, ktorí túžia po kontakte s panenskou prírodou a zároveň si vyžadujú istý hygienický štandard, sa ako riešenie ponúka napríklad prenájom malého obytného prívesu. Pri kempovaní je dobre porozumieť slovo nocovanie a táborenie. Ak ide o nocovanie je možné v akomkoľvek lese. Výnimku však majú ochranné parky, kde je 3 stupeň ochrany. Ak ide o táborenie so založením ohňa a podobných aktivít, to je možné len na vyznačených priestoroch.

Kempovanie vskutku nie len o stanovaní, trávení večera pri ohni či ťahaní ťažkého a veľkého prívesu na cestách. Je to spôsob objavovania nového, ktorý nám umožňuje napĺňať túžby po nezávislosti, čo je obzvlášť cenné v dnešnom svete rýchlych zmien a neistoty. Kempovanie v malom obytnom prívese nás učí oceniť jednoduchosť a stále dovoľuje dobre sa vyspať pred ďalším dňom plným spoznávania.