Čo prináša Kempovanie?

Hľadanie ciest bližšieho spojenia s prírodou je prirodzenou reakciou človeka na život v zaneprázdnenom svete, rušných mestách a rutine každodenných povinností, kedy nemá čas spomaliť, byť sám so sebou a vnímať to najnákladnejšie a najpodstatnejšie okolo neho. Únik do prírody nie je len formou duševného oddychu a trávenia voľného času. Pre mnohých predstavuje životný štýl či hodnotový postoj. Čím hektickejšie a rýchlejšie svet napreduje, tým bližší a intenzívnejší kontakt s prírodou človek vyhľadáva. Mnohí turisti dnes v rámci cestovania krajinou namiesto pohodlia v moderných a plne vybavených ubytovacích zariadeniach volia alternatívnejší a zážitkovejší spôsob prebývania akým je kempovanie.

 

Umožňuje vychutnať si pobyt v prírode z úplne inej perspektívy  Mód prežitia v „bojovejších“ podmienkach, ktoré kempovanie (predovšetkým to dlhodobé) so sebou prirodzene prináša, otvára množstvo základných otázok od toho, na akom mieste je možné zastať a prespať až po to, aké potravinové zásoby a nástroje na ich prípravu si vziať, v prípade, že cestujete lowcostovo a zámerne sa vyhýbate stravovaniu v dostupných reštauráciách či horských chatách.

 

Sloboda pohybu ako jeden z najväčších benefitov kempovania so sebou prináša nielen zodpovednosť za ochranu prírody ale aj vôľu vzdať sa komfortu. Mnohým sa totiž kempovanie spája s nepohodlím stanovania či prenocovania pod holým nebom len v spacom vaku. Orientácia na zážitkovosť v turizme a cestovnom ruchu však roztvorila množinu kreatívnych a inovatívnych nápadov aj v sektore výroby obytných prívesov. Práve tie predstavujú dobrý cestovateľský kompromis medzi túžbou po dobrodružstve a kontakte s nedotknutou prírodou a neochotou vzdať sa komfortu spania. Moderne vybavené karavany či minivany poskytujú takú mieru pohodlia, že cestovatelia v nich vedia prebývať a túlať sa po krajinách aj niekoľko mesiacov. Vášniví dobrodruhovia, pre ktorých je cestovanie mimo komfortu hotelov a objavovanie nových kútov zeme a cudzích krajín životným štýlom, často dospejú k rozhodnutiu kúpiť si vlastný obytný príves. Pre príležitostných dovolenkárov, ktorých láka okúsiť chuť kempovania v niečom komfortnejšom než stane, súčasný trh ponúka aj alternatívne možnosti cenovo dostupného prenájmu obytných prívesov.

 

I v takom prípade stoja cestujúci pred ďalšími „nástrahami“ diskomfortu. Kempovať sa totiž dá nielen v oficiálnych kempoch, ktoré sú vybavené verejnými toaletami a sprchami ale kdekoľvek, aj na odľahlejších miestach v divokej prírode a na málo navštevovaných miestach, hlboko v lese či pri odľahlom jazere, kde takéto zariadenia prirodzene chýbajú. Pre tých, ktorí túžia po kontakte s tak panenskou prírodou a zároveň vyžadujú istý hygienický štandard, sa ako riešenie ponúka napríklad prenájom obytného prívesu s externou sprchou s ex Výzvou môže byť aj šoférovanie auta s prívesom. Dnešný trh už vyvracia stereotypy o veľkých prívesoch, ktoré vážia viac ako tisíc kilogramov. Viacerí výrobcovia sa sústredia na minimalistické riešenia s čo najkompaktnejšou výbavou a s omnoho nožšou váhou samotného prívesu, ktorá zaručuje nielen obratnejšiu a bezpečnejšiu jazdu ale aj minimálne zvýšenie spotreby paliva.

 

Kempovanie vskutku nie len o stanovaní, trávení večera pri ohni či ťahaní ťažkého a veľkého prívesu na cestách. Je to spôsob objavovania nového, ktorý nám umožňuje napĺňať túžby po nezávislosti, čo je obzvlášť cenné v dnešnom svete rýchlych zmien a neistoty. Kempovanie v obytnom prívese nás učí oceniť jednoduchosť a stále dovoľuje dobre sa vyspať pred ďalším dňom plným spoznávania.